איך לקדם את האתר שלך בגוגל

מידע חשוב לקידום אתרים בגוגל +מתנה לקידום שאסור לפספס

גוגל הוא האתר הפופלרי ביותר בעולם ובישראל, בכל יום נכנסים למנוע החיפוש מאות מליוני מבקרים השולחים אליו כשלוש מיליארד בקשות למציאת תוכן. 

רובם המוחלט של המחפשים נכנסים לאתרים המפועים בראש תוצאות החיפוש, ורק מעטים נכנסים לשאר האתרים (לדוגמה: בממוצע, פחות מחמישה אחוזים מהמחפשים בגוגל נכנסים לאתרים הנמצאים בעמוד השני).
כך נוצר מצב שבחיפוש ממוצע בגוגל, הכולל המוני אתרים, רק כמה בודדים מהם זוכים לאחוזי כניסה גבוהים.

איך גוגל מחליט איפה למקם את האתר שלי?

עכשיו כשהבנו שדרך גוגל אפשר להכניס לאתר שלנו הרבה אנשים על בסיס יומי (מה שמשתלם במיוחד עבור עסקים ואתרים שמכניסים כסף), ושהאתר שצריך להיות בראש תוצאות החיפוש כדי שזה יקרה.
נבין איך גוגל מחליט איפה למקם את האתר שלכם בחיפושים השונים:
לגוגל יש אלגוריתם, האלגוריתם של גוגל סורק את האתר שלכם ובודק בו מעל ל200 פרמטרים שונים, חלקם חשובים יותר וחלקם חשובים פחות.
לאחר שכלול הפרמטרים האתר מתברג במנוע החיפוש בהתאם לתוצאות.

התחלת החלק המעשי - בחירת מילות מפתח מנצחות

עכשיו אחרי שהבנו את כל זה, הגענו לחלק המעשי:
מה צריך לעשות כדי שהאתר שלי יתקדם בגוגל?
קודם כל מה שחשוב לעשות הוא לבחור מילות מפתח מנצחות.
מה זה מילת מפתח מנצחת? מילת מפתח מנצח היא מילה או משפט
שאנחנו רוצים להתקדם בהם בגוגל (שמי שיכתוב אותם בגוגל
ימצא את האתר שלנו בתוצאות החיפוש הראשונות)
והיא צריכה להיות מותאמת ל3 דברים:
1. מספר המחפשים – אנחנו צריכים למצוא מילה או כמה מילים שמספר החיפושים שלהן בגוגל הוא גבוה.

לצורך כך נוכל להשתמש בכלי של גוגל הנקרא "google keyword planner" המראה בין היתר כמה חיפושים חודשיים יש למילים בגוגל.

בנוסף, קיימים מספר כלים אלטרנטיבים לבדיקת מספר חיפושים של מילות מפתח, חלקם בחינם וחלקם בתשלום.

לאתרים שמרוויחים כסף וזאת בעצם המטרה שלהם בקידום חשוב לחשוב על הרווחיות בנושא הזה, לדוגמה: אם אתם מרוויחים כסף מפרסומות או מוכרים מוצרים במחירים נמוכים, מילת מפתח עם 200 חיפושים חודשיים, גם אם תהיו בתוצאות החיפוש הראשונות, לא תביא לכם הכנסה גבוהה.

2. התאמת לקהל היעד – צריך שהמילה תהיה מותאמת לקהל היעד שלנו,
שכן אם היא לא תהיה מותאמת אליו הגולשים שיגיעו מאותה המילה
לא יהיו רלוונטים למי שאנחנו מחפשים, דבר שגם שיכול לפגוע בגורמים המשפיעים על קידום האתר.

מעבר למילים שבבירור לא תואמות לקהל היעד שלנו, קיימות גם מילות מפתח שיכולות להטעות מבחינת התאמה לקהל היעד. לדוגמה: אם אתה מוכר מוצר בשם "X" מילת המפתח "X בחינם" לא תואמת לקהל היעד שלנו בגלל שמי שחיפש "X בחינם" חיפש את המוצר בחינם, ואילו אנחנו מוכרים את המוצר בכסף. אם מילת המפתח "X בחינם" כתובה בכותרת האתר, מעבר להטעיה הצרכנית, גולשים שיכנסו לרוב יעזבו את האתר מהר, מה שיפגע בקידום האתר. אם בכותרת האתר יהיה רשום שהמוצר עולה כסף, נקבל יחס הקלקה נמוך ויהיה יותר קשה לנו להתקדם במילה. בבחירת מילות המפתח חשוב לחשוב על קהל היעד לעומק.

3. התחרות בשוק – חשוב שלמילת או מילות המפתח שבחרנו לא יהיו הרבה מתחרים חזקים המופיעים בגוגל במילה זאת.

הדבר הראשוני שצריך לעשות הוא כמובן לרשום את המילה בגוגל ולבחון את המתחרים, צריך לבחון כמה חזקים האתרים בראש תוצאות החיפוש, אם אנחנו מכירים את האתרים כמובן שזה יעזור לנו. 

חשוב לבחון את האתרים בצורה רצינית ולא להתבלבל, כי לדוגמה אנחנו יכולים לראות אתר של עסק מתחרה, שהעסק עצמו לא ברמה גבוהה, אבל אתר האינטרנט שלו חזק. ולחלופין אנחנו יכולים לראות סרטון יוטיוב ולחשוב שבגלל שיוטיוב הוא אתר גדול אז יהיה קשה לעקוף את הסרטון, כשבפועל סרטון יוטיוב בגוגל לא נחשב למתחרה חזק.

עוד שיטה לבדיקה היא לרשום את מילת המפתח בגוגל בתוך מרכאות כדי לקבל את מספר התכנים המדויק המכיל את המילה הזאת(לדוגמה אם נרשום בגוגל "מילת המפתח" נראה בדיוק בכמה תכנים המילה נמצאת), את המספר נוכל לראות בקטן מעל לתוצאות החיפוש.

  • חשוב לזכור שצריך להשקיע בבחירה של מילת מפתח על מנת להפוך את הקידום ליעיל.

המשך החלק המעשי - שיפור האתר

לאחר שבחרנו מילות מפתח מנצחות נתחיל בפעולות קידום האתר.
נקדם את האתר גם במילות המפתח שלנו וגם באופן כללי.
אז איך עושים את זה? זוכרים שדיברנו על האלגוריתם של גוגל?
אז מה שצריך לעשות כדי לקדם את האתר שלנו בגוגל הוא לשפר
את האתר שלנו בפרמטרים אותם האלגוריתם של גוגל בודק.
אז איזה פרמטרים בעצם גוגל בודק? כדי לענות על שאלה זאת הכנתי לכם רשימה של הפרמטרים הידועים והחשובים (את הרשימה המלאה יודע רק מי שעשה את האלגוריתם)
שיפור פרמטרים אלו יביא לשיפור המיקום האורגני של האתר שלכם בגוגל, וגם במנועי חיפוש אחרים.

רשימת הגורמים החשובים שגוגל בודק באתרים

הרשימה כוללת מספר גורמים שמאוד חשובים לקידום אתר אינטרנט בגוגל, שיפור גורמים אלו יביא לשיפור המיקום בתוצאות החיפוש במנועי החיפוש. אך חשוב לדעת שקיימים סינגלים נוספים אותם גוגל בודק.

הרשימה:

1. מהירות האתר – מהירות האתר הוא סינגל מאוד חשוב לגוגל לקביעת מיקום האתר, המהירות לא נקבעת בשניות אלא בדירוג לאחר שכלול של מספר גורמים בטעינת האתר.

כמובן שמהירות האתר חשובה גם לגולשים, אתר איטי יגרום לגולשים לעזוב את האתר, מה שישפיע על נתוני גולשים (בהמשך הרשימה אפרט על החלק הזה) כמו זמן השהיה של הגולשים באתר, כמות עמודים ממוצעת לגולש, אחוז יציאה מדף הכניסה, כל אלה הם גורמים חשובים גם כשלעצמם. 

2. תוכן האתר ועדכונו – התוכן של האתר הוא עוד גורם מאוד מאוד חשוב שגוגל בודק, אנחנו צריכים שיהיה לנו לא מעט תוכן באתר(לא חייב המון אבל גם לא 3 עמודים…), ושהתוכן הזה יהיה איכותי ויביא לגולשים ערך – כך נתוני הגולשים שדיברנו עליהם יהיו טובים (זמן השהיה של הגולשים, מספר עמודים ממוצע לגולש, אחוז יציאה מדף כניסה…)

התוכן צריך להיות מעמיק ומקורי(כן, גם את זה גוגל יודע), נקי ומסודר(בלי המון קישורים, פרסומות וכו) ובלי תוכן משוכפל …

התוכן צריך להיות קשור לנושא האתר ולמילות המפתח בהם אנחנו רוצים להתקדם, דבר זה יביא אותנו להתברגות במילים קשורות בתוצאות החיפוש, יביא לנו גולשים רלוונטים  שישפרו את נתוני הגולשים(אפרט על זה בהמשך).

בנסוף לאיכות התוכן, מאוד חשוב לגוגל גם תדירות העדכון שלו: חשוב שהאתר יתעדכן על בסיס קבוע. אני לא אומר שכל אתר חייב להיות אתר חדשותי שמעלה כתבה בכל שעה, אבל גם לא להיות מהאתרים שמעלים תוכן חדש פעם בכמה חודשים.

3. מבנה האתר – מבנה האתר הוא בעצם איך האתר בנוי מבחינת הקוד שלו, שפת התכנות. זה עוד גורם חשוב מאוד שהאלגוריתם של גוגל בודק, וכולל בתוכו הרבה בדיקות שונות כמו: תיאור האתר והתכנים, תגיות באתר, מילות מפתח בתיאור ובכותרת האתר, האם הכתובת באתר מותאמת לנושאים, תיאור התמונות באתר, היררכית האתר ועוד…

בתגיות, בכתובות העמודים באתר… חשוב להתחשב במילות המפתח שבחרנו לנושא בצורה נכונה.

כמו שאמרנו מקודם, מי שעובר על כל זה הוא אלגוריתם ולא בן אדם, לכן חשוב שמבנה האתר יהיה נכון לצורך קליטה טובה של האתר.

4. קישורים – קישורים מאתרי אינטרנט לאתר שלכם הוא עוד פרמטר חשוב שמנועי החיפוש בודקים ועוזר לקידום האתר, קישורים טובים הם קישורים מאתרים חזקים, מאתרים בנושאים שקשורים לאתר שלכם, ושהמילה בה הם מקשרים לאתר תהיה המילה בה אתם רוצים להתקדם(מילת המפתח המנצחת, זוכרים?). 

קישורים מאתרים חלשים (כמו אתרי ספאם עם המוני קישורים יוצאים)  לא רק שלא יחזקו את קידום האתר שלכם, אלא יכולים להפיל אותו.

קישורים בעלי תגית nofollow יגרמו למנוע החיפוש לא להתייחס לקישור, כך שקישור עם תגית כזאת לא יעזור לכם בקידום האתר (אפשר לבדוק האם הקישור מכיל את התגית דרך קוד המקור של האתר).

5. נתונים על הגולשים – על הגולשים שלכם נאספים נתונים בקשר לאתר, במיוחד אם התקנתם כלים מסוימים בנושא הזה. מעבר לרצון של גוגל לאסוף עלינו נתונים לצורך פרסומות מותאמות, גוגל גם אוסף נתונים כדי לבדוק את שביעות הרצון של הגולשים באתר. נתונים החשובים לקידום שנאספים הם זמן השהיה של הגולשים באתר האינטרנט שלנו, מספר העמודים באתר שהגולשים נכנסו אליהם, שיעור היציאה מהדף שאליו הם נכנסו לראשונה ועוד הרבה.

בנוסף, גוגל עושה ניסויים במיקום האתר בגוגל ובוחן את שיעור הלחיצות במיקומים השונים. אם שיעור הלחיצות גבוה בהרבה מהממוצע ביחס למיקום, אז יש סיכוי טוב שדבר זה יוביל להתקדמות אתר האינטרנט שלנו במיקום תוצאת החיפוש בגוגל, ולהפך.

6. התאמה למובייל – התאמה לפלאפונים הוא עוד פרמטר חשוב להתקדמות האתר, החיפוש בגוגל דרך הפלאפון עבר את החיפוש דרך המחשב! וגוגל נותן יתרון מאוד משמעותי בחיפוש דרך הפלאפון לאתרים שמותאמים לפלאפון.

גולשים בפלאפון יעזבו אתר שלא מותאם לפלאפון פי 5 יותר מאתר שמותאם, וכמו שאמרנו דבר זה ישפיע על נתוני גולשים ויוריד את זמן השהיה באתר שלנו, מספר הדפים שגולש נכנס אליהם בממוצע ועוד…

אני מאמין שמעבר להתאמה לסלולר, אתר צריך להיות עם רספונסיביות מלאה, כלומר התאמה לכל הרזולוציות והמסכים, שהאתר יהיה מותאם לגולש שיכנס מהטלוויזיה החכמה וגם לגולש שיכנס מהפלאפון או הטאבלט. נוחות המשתמש מכל מכשיר תשפר את נתוני הגולשים.

7. אבטחה – חשוב שלכל אתר אינטרנט תהיה אבטחה בסיסית לפחות, כדי שלא יפרצו לאתר בקלות, ברוב המקרים גוגל מזהה אתרים שנפרצו ושיש בהם דבר שעלול להזיק לגולשים ומודיע להם על כך.  אתרים אחרים שנפרצים פשוט "מופלים", המקרים האלה פוגעים קשות בקידום של האתר בגוגל במיוחד אם הם נמשכים לאורך זמן.

יש צורך באבטחת אתר מתקדמת במיוחד באתרים מסוימים – לדוגמה אתרי אינטרנט של קניות ברשת או כל אתר שמכיל מידע שאסור שידלוף. גוגל הודיעו שאתרי אינטרנט בעלי פרוטוקול אבטחה יקודמו בתוצאות החיפוש.

דברים שחשוב לזכור

לאחר שמגיעים למיקום שרציתם בגוגל צריך להישאר שם, אם תזניחו את האתר, לדוגמא מבחינת עדכון, האתר יכול לרדת בתוצאות החיפוש. בנוסף, יכול להיות שהמתחרים שלכם ינסו לעקוף אתכם. חשוב לדעת שלהגיע למקום מסוים לא מבטיח את ההישארות שם לנצח.

עוד משהו שחשוב לזכור הוא שקידום היא לא עבודה פשוטה, ואת התוצאות לא רואים במיידי, לפעמים לוקח לגוגל הרבה זמן לעדכן את מיקום האתר. לצורך תוצאות טובות הקידום צריך להיות מקיף (בכמה שיותר תחומים הדורשים שיפור, לדוגמה: לא רק קישורים) והקידום צריך להיות לטווח ארוך. אם עושים את התהליך נכון אפשר להגיד עליו את המשפט הידוע – עבודה קשה – משתלמת.

מתנה לקידום האתר שלכם שאסור לפספס !

אחרי שכתבתי לכם פה על למה שווה להיות בגוגל בתוצאות החיפוש הראשונות, איך גוגל מחליט מי נמצא שם ומה צריך לעשות כדי להגיע לשם, אני רוצה להביא לכם מתנה חשובה שיכולה לעזור לכם מאוד בקידום האתר, אבל קודם כל אני אציג את עצמי:

קוראים לי שובל פרץ, ואני מתמחה בקידום אתרים אורגני SEO בגוגל ובמנועי החיפוש. בנוסף לקידום האתרים אני מתמחה בין היתר גם בבנייה ופרסום ממומן של אתרי אינטרנט.

אני רוצה לתת לכם דו"ח מפורט בחינם! שסוקר את אתר האינטרנט שלכם בנושאים כללים, מהירות האתר, התאמה לפלאפונים, מערך קישורים ועוד… הדו"ח יעזור לכם להבין איפה האתר שלכם עומד מבחינת התאמה לגוגל ומנועי החיפוש.

לקבלת הדו"ח לדואר האלקטרוני יש למלא את הפרטים למטה.

ליצירת קשר בנושא קידום אתרים או נושא אחר לחץ כאן

קבלת דו"ח קידום בחינם לדוא"ל !

מלאו את הפרטים וקבלו בחינם דו"ח שסוקר את האתר שלכם בנושא הקידום